4 sammu edukaks tööle kandideerimiseks
Tööle kandideerimine on tänapäeval konkurentsitihe ning emotsionaalselt raske. Võid kulutada tunde, et uuendada oma CV-d, kaaskirja ning kandideerida ilma tulemuseta. Mis veel kõige hullem, tihtipeale ei saa sa oma kandideerimisavalduse kohta mingit tagasisidet, mis tähendab, et alustad jälle nullist.
Selleks, et seda enam ei juhtuks, oleme pannud kokku nipid edukaks tööle kandideerimiseks.
Samm 1: Võta aeg maha mõtlemiseks
Enne uuele tööle kandideerimist, võta vajalik aeg enda peale mõtlemiseks. Leidub sul mõni eesmärk, mida soovid tulevikus saavutada? Kelleks sa soovid saada? Mis on sinu üldised karjääri ambitsioonid? Mis on sinu väärtused?
Sellistele küsimustele vastamine aitab sul paremini aru saada, millised rollid ja firmad võiksid sulle sobida. Tänapäeval on vägagi tavaline muuta oma töökohta, kui sinu ja ettevõtte väärtused ei klapi. Need väärtused võivad olla näiteks jätkusuutlikku eluviisi austamine või mõne kindla juhtimisstiili järgimine.
Mõtle ka selle peale, millises eluetapis parasjagu oled. Kas sinu jaoks on oluline teenida rohkem palka, leida rohkem aega pereelu jaoks või on selleks midagi muud, näiteks õppimine? Kui sead oma prioriteedid paika, oskad ka paremini töökohta valida.
Kui oled leidnud sulle huvi pakkuvad firmad, mõtle, kas leidub sul mõni tuttav, kes parasjagu seal töötab? Kui tead, siis kasuta võimalust ja küsi, milline näeb sealne töökultuur välja. Äkki saad ka mõne nipi sinna tööle kandideerimiseks.
Ära muretse, kui sinu mõtted ja väärtused pole hetkel selged. Need muutuvad ajas kogu aeg ning tulevad peamiselt kogemusega. Keskendu parasjagu sellele, mis tundub sisimas õige.
Samm 2: Tuuni oma CV vastavalt rollile
Kui oled piisavalt palju firma kohta uurinud ning pingsalt lugenud läbi nende töökuulutuse, on aeg kandideerida. Loomulikult tähendab see seda, et pead uuendama oma CV-d ning vajadusel kirjutama ka kaaskirja.
CV-de puhul võib lihtne olla saata üks ja sama CV mitmele firmale. Meie aga soovitame sul valida maksimaalselt 3-5 firmat ning tuunida oma CV vastavalt rollile, mida nad pakuvad.
Mis peaks sinu CV-l olema?
- Asjakohane kogemus rolli kohta
See, mis sa oma CV-le paned, peab olema sobiv rolliga, kuhu kandideerid. Näiteks, kui sa kandideerid ajakirjaniku positsioonile, pead rõhutama oma CV-s just neid kogemusi, kus pidid kirjutama artikleid ja muud sisu.
Ülesanded vs saavutused
Kui sa kirjutad oma kogemuse kohta, siis ära too ainult välja oma tööalased ülesanded – see ei tähenda ei head ega halba. Selle asemel too välja, mida sa oma rollis saavutasid. Lisa numbreid, mis lisavad konteksti. Näiteks:
Ülesanne: “Arendusprojektide juhtimine”
Saavutus: “Juhtisin edukalt viit uut arendusprojekti algusest lõpuni.”
- Kõrvalprojektid
Kõrvalprojektide lisamine CV-le on hea viis, kuidas näidata oma huvialasid, mis ei puutu kokku sinu igapäevatööga.
Lisanipp: Ära karda välja tuua kogemusi, mis ei läinud nii, nagu oleksid soovinud.
- Praktika, aasta välismaal
Oled käinud suvel välismaal praktikal samal ajal kui teised nautisid puhkust? Lisa see oma CVsse, et näidata enda võimet võtta initsiatiivi ning hakkama saada uues keskkonnas.
- Hobid, huvitavad faktid sinu kohta
Hobide väljatoomine on hea viis, kuidas lisada oma CV-le särtsu. Lisaks aitab see sind teistel paremini tundma õppida.
- Kontaktandmed
Lisa enda emaili aadress ja/või telefoninumber, et värbaja saaks sinuga ühendust võtta.
Mis ei tohiks olla sinu CV-l
Värbaja kulutab sinu CV vaatamisele keskmiselt 5-7 sekundit. Nii lühikese aja jooksul head muljet jätta võib tunduda esmapilgul võimatu. Ja muidugi, enda müümine ühel paberil on keeruline. Mida sina aga teha saad, on võtta kõik ebavajalik info oma CV-lt ära.
Selline info nagu sinu vanus, elukoha aadress, suhteseis, on väga isiklik ning ei tohiks omada CV-l kohta.
Samm 3: Kaaskiri on sinu võimalus teistest eristuda
Unusta ära algusega “Lugupeetud…,” kaaskirjad – kõik teevad seda. Sinu eesmärk on kirjutada kaaskiri, mida värbamisjuht mäletab. Ära kasuta kaaskirja, et oma kogemustest uuesti kirjutama hakata – selleks on sinu CV. Kasuta oma kaaskirja, et kirjeldada oma motivatsiooni selles firmas töötamise vastu – miks sa soovid seal töötada?
Pea meeles, et värbajad ei otsi ainult oskusi, vaid tahavad inimesi, kes omavad õiget motivatsiooni ja mõtteviisi. Kui kirjutad oma motivatsiooni kohta – ole aus – inimesed näevad läbi, kui sa kirjutad miskit puhtalt selle pärast, et midagi kokku kirjutada.
Too välja, kuidas sa selle firma kohta kuulsid. Mis pani sind tahtma kandideerida? Võib-olla nägid mõnda huvitavat artiklit, mis jäi sulle silma. Äkki lugesid mõnda blogipostitust mõne töötaja kohta? Selliste nüanside välja toomine aitab muuta sinu kaaskirja meeldejäävaks.
Samm 4: Valmistu tööintervjuuks
Selleks, et ette valmistuda tööintervjuuks, uuri selle inimese kohta, kes sind intervjueerima hakkab. Lisaks pea meeles, mis on selle intervjuu eesmärk, on selleks lihtsalt vestlus rolli kohta või leidub intervjuul ka mõni tehniline ülesanne.
Valmista ennast ette ka kõige sagematele tööintervjuu küsimustele. Meie arvates pole kõik järgnevad intervjuu küsimused head, kuid paljud värbajad küsivad neid:
Tutvusta ennast …
Kuidas sa kuulsid selle positsiooni kohta?
Miks sa soovid siin töötada?
Miks sa kandideerisid antud rollile?
Miks me peaksime just sind värbama?
Mis on sinu tugevused?
Mis on sinu nõrkused?
Ära unusta küsida ka ise küsimusi. Tihtipeale jäetakse intervjuu lõppu aeg selleks, et saaksid rolli ja firma kohta veel uurida. Seega mõtle enne intervjuud välja, mida sa küsida sooviksid, et näidata välja huvi.
Oska oma palgasoovi selgitada
Tööintervjuul peaksid olema võimeline selgitama oma palgaootust. Oled sa uurinud hetke turuolukorra kohta või oled sellel ametikohal juba töötanud?
Kui sa ei tea, mis võiks antud positsioonil palgaks olla, võid öelda, et usaldad firmat, et nad kompenseerivad sind sinu pingutuste eest ausalt. Tee aga kindlaks, et olete palga suhtes enam-vähem ühel pulgal, et vältida hilisemaid arusaamatusi.